Nórsko - Prvá európska podvodná reštaurácia

Škandinávske krajiny hrajú prim v mnohých oblastiach a nedávno k nim pribudla netradičná gastronómia. Na juhu Nórska vznikla prvá podvodná reštaurácia v Európe. Nájdete ju v malom mestečku Båly vzdialenú asi 5 hodín jazdy od hlavného mesta Oslo. Reštaurácia Under bola slávnostne otvorená 20. 3. 2019 a od tej doby si stôl zarezervovali tisícky návštevníkov. Kto by tiež nechcel povečerať v spoločnosti morských živočíchov a rýb prechádzajúcich tesne za vyhliadkovou stenou? Reštaurácia Under, čo v nórčine znamená "zázrak", sa budovala rok a pol. Betónový základ klesá 5 a pol metra pod morskú hladinu. Nad vodu vystupuje drevená strecha a vstupný vestibul. Do interiéru s 40 miestami na sedenie dopadá modrasté svetlo tlmené vodou Severného mora. Budovu navrhla nórska architektonická firma Snøhetta so záujmom prepojiť gastronómiu, výskum a životné prostredie. Betónový skelet reštaurácie je ideálny k usadzovaniu morských živočíchov. V budúcnosti plne splynie s okolím a vytvorí umelý útes.

Kuchári si zakladajú na čerstvých ingredienciách a ponúkajú sezónne a morské plody. Šéfkuchár Nicolai Ellitsgaard si potrpí na minimálnu úpravu pokrmov v kuchyni a na netradičných chuťových kombináciách. Okrem rýb, mušlí, kôrovcov a morských tráv sa chystá využívať miestne huby a lesné plody. Cena za večeru s 18 chodmi sa môže vyšplhať na 3700 nórskych korún, v prepočte viac ako 10 000 českých korún. V cene je zahrnuté víno starostlivo vybrané ku každému chodu vrchným someliérom Jeffersonom Goldring.

Publikované: 03.12.2018

Poistenie FAKTOR 100 ku zájazdu ZADARMO!

Vyberte si svoju dovolenku na Invia.sk a ku každému zájazdu dostanete exkluzívne poistenie FAKTOR 100, ktoré Vám zabezpečí 100% odlet na dovolenku.

Novinky súťaže akcie